Достапни линкови

logo-print

Ромни пред номинација за републикански кандидат за претседател


Мит Ромни

Мит Ромни

Поранешниот гувернер на Масачусетс Мит Ромни се очекува денеска и официјално да ја обезбеди номинацијата на Републиканската партија за претседателските избори во ноември годинава. Нему му е потребно на денешните прелиминарни избори во Тексас да освои половина од 155 делегати што ги дава оваа американска држава на конвенцијата на републиканците кога во август утврдуваат свој кандидат кој ќе му се спротивстави на актуелниот претседател Барак Обама. Ромни во 2008 година не успеа да стане претседателски кандидат.
XS
SM
MD
LG