Достапни линкови

logo-print

Во Турција уапсени шест пензионирани генерали


Реџеп Таип Ердоган

Реџеп Таип Ердоган

Турската полиција уапсила шестмина пензионери генерали обвинети дека имале улога во симнувањето од власт на происламскиот премиер Неџмедин Ербан кој во 1997 година поднесе оставка. Сегашниот премиер Реџеп Таип Ердоган кој и припаѓа на истата партија како и Ербакан спроведе реформи за намалување на моќта на турската армија во земјата.
XS
SM
MD
LG