Достапни линкови

logo-print

Уловени туни со радиоактивност од Фукошима


Американските научници во 15 туни уловени на брегот на Калифорнија откриле ниско ниво на нуклеарна радиоактивност од јапонската централа Фукушима која беше оштетена од ланското цунами. Научниците прецизираат дека откриената радиоактивност не била опасна за луѓето и оти е во рамките на дозволеното за исхрана.
XS
SM
MD
LG