Достапни линкови

logo-print

Индискиот премиер ја продолжува посетата на Мјанмар


Индискиот премиер Манмохан Синг

Индискиот премиер Манмохан Синг

Индискиот премиер Манмохан Синг ќе се сретне со лидерkata на опозицијата во Мјанмар, Аунг Сан Су Ки на вториот ден од историска посета на Мјанмар.
Синг е првиот индиски премиер кој ја посетил оваа земја во последните 25 години. Вчера тој се сретна со претседателот Теин Сеин со кој потпишаа серија договори, вклучувајќи го и договорот за кредитна линија од 500 милиони долари.
Синг е последниот во серијата посетители на високо ниво на Мјанмар откако меѓународната заедница ги олесна санкциите против земјата, која го почна процесот на реформи.
XS
SM
MD
LG