Достапни линкови

logo-print

Николиќ ќе положи заклетва во четврток


Новоизбраниот претседател на Србија Томислав Николиќ најави дека ќе положи свечена заклетва во четврток на 31 мај, додека инаогурацијата е закажана на 11 јуни. Лидерот додаде дека би можело да се случи со седницата на која ќе положи заклетва да претседава новиот претседател на законодавниот дом. „Преговорите за владата очигледно не престанаа од првиот круг на претседателските избори“ рече Николиќ и додаде дека назначување на нов претседател на Парламентот би значело дека е постигнат договор за формирање на влада.
XS
SM
MD
LG