Достапни линкови

logo-print

Русија го презема случајот на убиениот дагестански новинар


Кадзимурат Камалов

Кадзимурат Камалов

Истражниот комитет на рускиот јавен обвинител одлучи да ја преземе наводно заглавената истрага за случајот на убиство на новинар во републиката Дагестан во немирниот Северен Кавказ. Портпаролот на комитетот Владимир Маркин, изјави дека одлуката била донесена по барање на 100 пратеници во руската Дума.
Дагестанскиот новинар Кадзимурад Камалов, беше застрелан во главниот град на републиката Макачкала во декември минатата година.
XS
SM
MD
LG