Достапни линкови

logo-print

Авганистан бара од Пакистан да овозможи достава на учебници


Авганистанското министерство за образование испрати апел до пакистанските власти повторно да ги отворат рутите за снабдување на трупите на НАТО во земјата, се` со цел да се достават 4,5 милиони учебници за авганистанските ученици. Претставникот на министерството Атахула Вахедјар рече дека одлагањето на доставата на учебниците, кои се заглавени во пакистанскиот пристанишен град Карачи, создало недостиг на образовни материјали. Новото полугодие во авганистанските училишта започнува во април. Вахедјар изрази жалење за политичката димензија на прашањето поради тензиите меѓу Алијансата и Пакистан.
XS
SM
MD
LG