Достапни линкови

logo-print

Критичарот на Ахмадинеџад реизбран за парламентарен спикер


Али Лариџани

Али Лариџани

Конзервативниот критичар на Претседателот Махмуд Ахмадинеџад Али Лариџани е реизбран за спикер на новиот ирански Парламент. И неговиот противник Али Хадад Адел е исто така конзервативен, а и двајцата се блиски до Ајатолахот Али Каменеи, со таа разлика што Адел имал помодерен пристап кон админситрацијата на Ахмадинеџад.
Конзервативните противници на Ахадинеџад го добија мнозинството во Парламентот на изборите на почетокот на месецов кои Хјуман Рајтс Воч ги оцени како нефер бидејки сите одобрени кандидат беа подржувачи на режимот.
XS
SM
MD
LG