Достапни линкови

logo-print

Будисти се самозапалиле во Кина


Двајца будистички монаси се самозапалиле во Кина во знак на протест против политката на Пекинг кон Тибет, јавува Радио Слободна Азија. Кинеската државна новинска агенција јавува дека полицијата се обидела да ги спаси и неколку минути по чинот на самозапалување ги отстранила од пред храмот. Еден од монасите преживеал и е во стабилна здравствена состојба. Во изминатава година 30 монаси се одлучиле на ваков начин да привлечат внимание за ограничувањата на Кина за будизмот.
XS
SM
MD
LG