Достапни линкови

logo-print

Вечерва доделување на наградите во Кан


Жирито на 65-тиот Кански филмски фестивал во Франција ќе ги одлучи добитниците на наградите на манифестацијата. Медиумите јавуваат дека меѓу најфаворизираните за наградата Златна палма се филмските остварувања „Амоур“ на Австриецот Михаел Ханеке, „Ловот“ на Томас Винтерберг од Романија и „’Рѓа и коски“ на францускиот режисер Жак Аудиард. Добитниците на наградите ќе се знаат на церемонијата за затворање на фестивалот вечерва.
XS
SM
MD
LG