Достапни линкови

logo-print

Власта во Мали ја одби декларацијата за нова држава


архивска фотографија од неколкумина припадници на бунтовничките групи во Мали

архивска фотографија од неколкумина припадници на бунтовничките групи во Мали

Техничката влада во Мали ја одби декларацијата на две бунтовнички групи кои договорија формирање на независна исламска држава во северот на земјата. Министерот за информации Хамадоун Тоур изјави дека владата „категорично ја одбива идеата за формирање на независна држава“.Портпароли од двете исламистички групи потврдија дека претставници на МНЛА и Ансар Дине потпишале договор во градот Гао во саботата. Двете исламистички групи го освоија северот на Мали кон крајот на Март. Окупираната територија е голема колку Франција.
XS
SM
MD
LG