Достапни линкови

logo-print

Опозициски протест во Грузија


од собирот на Плоштадот на слободата во главниот град на Грузија

од собирот на Плоштадот на слободата во главниот град на Грузија

Десетици илјади жители на Грузија се собрале на протести во подршка на опозициската алијанса „Грузиски Сон“ на чело со милијардерот Бидзина Иванишвили, јавуваат медиумите. Подржувачите се собрале на плоштадот во Тбилиси со цел демонстрирање сила пред изборите во Октомври. Опозиционерите го обвинуваат актуелниот претседател Михаил Сакашвили за авторитарни тенденции, додека други стравуваат дека лидерот ќе се обиде да стане премиер во 2013 година, кога ќе му завршат двата дозволени претседателски мандати. Полицијата за сега одбива да даде официјална проценка на бројот на присутните на денешниот протест.
XS
SM
MD
LG