Достапни линкови

logo-print

Сиријската влада обвинува терористи за масакрот


од нападите во Хоула

од нападите во Хоула

Сиријската влада ја одбива одговорноста за убивањето на 92 лица меѓу кои 32 деца во градот Хоула, инцидент кој предизвика остри меѓународни реакции. Портпаролот на Сиријското министерство за надворешни работи Јихад ал Макдиси обвини терористи за настанот и најави истрага на официјален Дамаск. На набљудувачите од Обединетите нации им беше забрането да влезат во населеното место во саботата додека припадници на сиријската војска го гранатираа градот. Западните влади го сметаат инцидентот за масакар. Нови напади на про-владините сили се во тек денеска, покрај повиците од Обединетите нации за прекин на насилствата.
XS
SM
MD
LG