Достапни линкови

logo-print

Египетските претседателски кандидати лобираат за подршка


Кандидатите кои добија најголем број гласови во првиот круг на претседателските избори во Египет денеска лобираат за подршка од политичките партии во земјата. Неофицијалните резултати покажуваат дека најголем број гласови освоиле Мохамед Мусри од Муслиманското братство и Ахмед Шафик, последниот премиер од владиниот состав на чело со екс-претседателот Хосни Мубарак. Се проценува дека Мусри освоил 25,3 отсто од гласовите додека неговиот противкандидат Шафик има 24,9 отсто.
XS
SM
MD
LG