Достапни линкови

logo-print

Четворица војници на НАТО убиени во Авганистан


илустрација

илустрација

НАТО мисијата ИСАФ соопшти дека четворица припадници на Алијансата загинале во бомбашки напади во југот на Авганистан. Во соопштението се наведува дека војниците загинале во „одвојни напади со импровизирани експлозивни направи“ во саботата. Нема дополнителни детали за инцидентите. Се шпекулира дека еден од загинатите е британски војник. Британското министертство за одбрана потврди дека тој загинал во возило. Авганистанското министерство за внатрешни работи соопшти дека шестмина милитанти биле убиени во четири операции во источните провинции на земјата.
XS
SM
MD
LG