Достапни линкови

logo-print

Најави за формирање на нова исламска држава


Дел од жителите на градот Гао се иселија откако бунтовничките групи ја превземаа контролата во северот на Мали

Дел од жителите на градот Гао се иселија откако бунтовничките групи ја превземаа контролата во северот на Мали

Двете бунтовнички групи, кои го окупираа северот на Мали пред два месеци, соопштија дека ќе се здружат со цел формирање на независна исламска држава. Портпароли од двете групи потврдија дека претставници на МНЛА и Ансар Дине потпишале договор во градот Гао во саботата. Двете исламистички групи го освоија северот на Мали кон крајот на Март. Окупираната територија е голема колку Франција.
XS
SM
MD
LG