Достапни линкови

logo-print

Над 90 луѓе убиени за 24 часа во Сирија


Сириски активисти тврдат дека во изминативе 24 часа биле убиени над 90 луѓе при артилериски оган во градот Хоула во провинцијата Хомс.
Тие тврдат дека на интернет страната Youtube се објавени и снимки на кои биле прикажани и тела на десетици деца убиени во градот Хоула во петокот, откако владини трупи отвориле оган. Информацијата за убиствата се уште не е независно потврдена поради ограничувањата за странските медиуми во Сирија. Обединетите Нации соопштија дека тим од набљудувачи од нивната организација е на терен во таа област. Во нивното соопштение е наведено дека од почетокот на насилтвото во Март минатата година над 10 илјади луѓе се убиени. Насилството во Сирија продолжи и покрај склученото примирје и присуството на набљудувачи од ОН.
XS
SM
MD
LG