Достапни линкови

logo-print

Кандидатот на Муслиманското Братство води на изборите во Египет


Мохамед Мурси

Мохамед Мурси

Муслиманското братство соопшти дека нивниот кандидат за Претседател на Египет, Мохамед Мурси е во водство.
Во Египет е во тек пребројување на гласовите по претседателските избори кои се одржаа оваа недела. На второ место, од 12 те кандидати, бил Ахмед Шафик, кој беше последниот премиер во времето на остранетиот Претседател Хосни Мубарак.
Муслиманското братство кое победи и на парламентарните избори соопшти дека најверојатно во вториот круг Мурси ќе се соочи со Шафик.
XS
SM
MD
LG