Достапни линкови

logo-print

Меркел ја прифатила потребата од мерки за економски раст


Ангела Меркел

Ангела Меркел

Лидерот на германската опозиција Сигмар Габриел изјави дека канцеларката Ангела Меркел ја прифатила потребата- на постојниот европски договор за заострување на финансиската дисциплина да му се додадат и мерки со кои се промовира економскиот раст. Меркел вчера имаше средба со лидерите на парламентарните партии, затоа што за усвојување на фискалниот пакт се потребни гласовите од две третини од пратениците.
Социјалдемократите на Габриел настапија со ставот дека ќе гласаат за тој пакт само ако бидат усвоени амандманите за мерките за економски раст.
Следната средба на парламентарните партии е закажана за 13 јуни.
XS
SM
MD
LG