Достапни линкови

logo-print

Ван Ромпуј во посета на Словенија


Херман Ван Ромпуј

Херман Ван Ромпуј

Претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј денеска ќе ја посети Словенија, каде што ќе се сретне со претседателот на земјата Данило Тирк и со премиерот Јанез Јанша. Главна тема на разговорите ќе биде финансиската и економската ситуација во еврозоната, а ќе стане збор и за подготовката на европската стратегија за раст и инвестиции, среднорочната финансиска перспектива на ЕУ за периодот 2014- 2020 година, како и за други прашања.
Ромпуј за време на посетата ќе има обраќање во словенечкиот парламент.
XS
SM
MD
LG