Достапни линкови

logo-print

Јеменската војска убила 35 милитанти на Ал Каеда


Сцена по нападот во кој загинаа 96 војници

Сцена по нападот во кој загинаа 96 војници

Министерството за одбрана на Јемен соопшти дека оружените сили извеле напад врз позиции на Ал Каеда во јужниот дел на земјата, убивајќи 35 милитанти. Во соопштението се наведува дека војската ја презела контролата врз Вади Бана Араб, во близина на градот Јар, уште едно упориште на Ал Каеда.
Нападот доаѓа откако Ал Каеда ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад за време на пробата за воена парада кога загинаа 96 војници.
XS
SM
MD
LG