Достапни линкови

logo-print

Пакистан бара Вашингтон да почитува судски одлуки


 Шакел Африди

Шакел Африди

Пакистан го повика Вашингтон да ја почитува одлуката за изречена затворска казна за докторот кој и помагал на ЦИА да го пронајде Осама Бин Ладен. Портпаролот на министерството за надворешни работи изјави дека во овиој случај треба да се почитуваат одлуките кои се донесени во согласност со пакистанските закони. „Исто така сметам дека треба взаемно да ги почитуваме правните системи и процеси“. Американските власти ја критиукуваа одлуката за 33 годишна затворска казна, тврдејки дека докторот Шакел Африди работел против терористичката Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG