Достапни линкови

logo-print

Европскиот парламент бара независна истрага за Тимошенко


Европскот парламент ги повика украинските власти да формираат независна комисија која ќе го преиспита случајот против екс-премиерката Јулија Тимошенко, која отслужува седумгодишна затворска казна поради наводна злоупотреба на службената должност. Со резолуцијата која ја подржаа сите претставници на поголемите политички партии во парламентот се бара од Украина да гарантира непристрасност и транспарентност на процесирањето на жалбата на Тимошенко. Се бараат и гаранции дека за обезбедување на медицинска помош, како за екс-премиерот, така и за поранешните министри за внатрешни работи и одбрана, кои исто така отслужуваат затворски казни.
XS
SM
MD
LG