Достапни линкови

logo-print

Путин го подржа предлогот за казнување демонстранти


Опозицијата стравува дека со новите казни ќе се попречат протестите против новиот шеф на државата

Опозицијата стравува дека со новите казни ќе се попречат протестите против новиот шеф на државата

Рускиот претседател Владимир Путин го подржа контроверзниот предлог- закон кој предвидува казни за учество на непријавени протести во износ од 48,000 американски долари по учесник, што претставува 200 пати повисока казна од претходната. Предлогот помина на државниот Дума во вторникот. Претседателот смета дека со новиот закон ќе се зајакне демократијата во Русија и ќе се заштитат граѓаните и владата од „радикални постапки“.
XS
SM
MD
LG