Достапни линкови

logo-print

Саудиска Арабија ќе купува британски авиони


илустрација

илустрација

Медиумите јавуваат дека Саудиска Арабија потпишала договор за купување на борбени авиони од Велика Британија. Вредонста на зделката се проценува на 3 милијарди американски долари. Државната Саудиска новинска агенција јавува дека освен џет авиони, било договорено и купување на стимулатори, опрема за копнени вежби и резервни делови. Медиумот се повикува на изјава на претставник на саудиското министерство за одбрана кој рекол дека со договорот им се помага на саудиските пилоти да научат како се управуваат борбени авиони.
XS
SM
MD
LG