Достапни линкови

logo-print

Клинтон ја поддржува политиката на отворена врата на НАТО


Хилари Клинтон

Хилари Клинтон

Официјален претставник на американската администарција за Радио Слободна Европа изјави дека државниот секретар Хилари Клинтон силно ја поддржува политиката на отворена врата на НАТО. Таа на своето излагање на самитот во Чикаго ја истакна историската улога што ја има НАТО во поттикнувањето на демократизацијата и реформите и оти проширувањето е во интерес на Алијансата. Оваа изјава всушност претставува одговор на прашањето на РСЕ дали на идниот самит на НАТО, Соединетите држави ќе го поддржат членството на Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Грузија.
XS
SM
MD
LG