Достапни линкови

logo-print

Во Египет први избори за претседател


Во Египет се одржуваат првите претседателски избори откако Хосни Мубарак по 30 години беше отстранет од власт со народно востание во февруари минатата година. Дводневното гласање се одвива на 13 илјади изборни места. Во трката се 13 кандидати, меѓу кои како главни ривали се посочуваат поранешниот шеф на Арапската лига и министер за надворешни работи Амр Муса и Мухамад Морси, кандидат на Муслиманското братство. Доколку ниту еден кандидат на освои доволно гласови ќе се одржи и втор круг во идниот месец.
XS
SM
MD
LG