Достапни линкови

logo-print

Украински функционер продавал олимписки билети


Сергеј Бубка

Сергеј Бубка

Генералниот секретар на Украинскиот Олимписки комитет Володимир Герашченко бил суспендиран откако Би Би Си емитуваше наводи дека тој понудил продажба на 100 билети за претстојните Олимписки игри во Лондон. Претседателот на Комитетот, поранешниот шампион во скок со стап Сергеј Бубка кој го суспендира Герашченко најави дека независна комисија ќе ги испита ваквите наводи. Продажбата на неавторизирани билети е незаконско во Британија. Украинскиот Олимписки комитет има на располагање 2900 билети кои треба да ги подели на официјални личности и групи.
XS
SM
MD
LG