Достапни линкови

logo-print

Грчки екстремисти се судриле со полицијата во Патра


Едно лице било повредено во вчерашниот судир меѓу приврзаници на ултрадесничарската партија Златна зора со полицијата за време на антиимигрантскиот протест во грчкиот град Патра. Повод за демонстрациите било минатонеделното убиство на грчки државјанин кој бил нападнат од тројца авганистанци. Околу 200 граѓани на Патра се обиделе да влезат во старата фабрика, каде што претстојуваат имигрантите, кои сакаат со ферибот да отпатуваат за Италија. Приврзаниците на Златна зора се приклучиле на протестот и почнале да фрлаат камења фрлале кон полицијата што ги обезбедувала имигрантите.
XS
SM
MD
LG