Достапни линкови

logo-print

Лидерите на ЕУ во Брисел ќе разговараат за должничката криза


Лидерите на 27 земји од Европската унија се сретнуваат денеска во Брисел за да се обидат да најдат начини околу надминување на должничката криза и да промовираат отворање работни места и економски раст.Организацијата за Економска Соработка и Развој предупреди дека 17 земји од еврозоната имаат ризик од паѓање во рецесија.Европските лидери се очекува да бидат фокусирани врз стимулирање на економскиот раст. Во Грција поради економските случувања гласачите ги казнија политичките партии на парламентарните избори овој месец.Новоизбраните француски власти ветија дека нема да биде потпишан европскиот фискален пакет се додека не вклучува мерки што ќе промовираат раст.
XS
SM
MD
LG