Достапни линкови

logo-print

Иран дозволи да има истрага за нуклеарната програма


Првиот човек на Меѓународната Агенција за атомска Енергија Јукија Амано

Првиот човек на Меѓународната Агенција за атомска Енергија Јукија Амано

Меѓународната агенција за атомска енергија обелодени дека Иран се согласил да има меѓународна истрага за спорните ирански нуклеарни проекти.Нема други детали за тоа кога истрагата ќе биде финализирана .Официјални претставници на Агенцијата на пресс конференција во Виена соопштија дека договорот со Техеран ќе биде потпишан набргу,но дека некои мали разлики и натаму останува да бидат надминати.Агенцијата чии претставници беа вопосета барапристап во милитарниот регион во близина на градот Техеран за да направи истрага.Денеска во Багдад претставниците на петте постојани земји членки на Советот за Безбедност на ОН- Сад,Русија,Кина,Велика Британија и Франција како и претстваникот на Германија ќе разговараат со иранските преговарачи за спорната нуклеарна програма на Иран.
XS
SM
MD
LG