Достапни линкови

logo-print

Иран испрати протестна нота до Азербејџан


од минатонеделните протести

од минатонеделните протести

Иранското министерство за надворешни работи испрати протестна нота до Азербејџанскиот амбасадор во Техеран, во која е наведено дека „честа и достоинството на Исламската република биле повредени“ за време на анти-иранските протести во Баку минатата недела. Иран во понеделникот го повлече на консултации својот амбасадор од Азербејџан. Потегот следеше по протестот на десетици демонстранти пред дипломатското претставништво во Баку. Како причина за демонстрациите беше наведена „анти-азербејџанската политика на Техеран“.
XS
SM
MD
LG