Достапни линкови

logo-print

Јемен нема да ја прекине офанзивата против Ал Каеда


од вчерашниот напад во Сана

од вчерашниот напад во Сана

Шефот на јеменската армија изјави дека безбедносните сили во земјата нема да се повлечат во офанзивата против припадниците на терористичката АЛ Каеда, по нападот на бомбаш самоубиец во кој загинаа 96 војници. Станува збор за еден од најкрвавите напади во јеменскиот конфликт. Вчерашниот напад, во кој 300 војници беа повредени, предизвика остри реакции од западните земји. Американскиот претседател Барак Обама се заложи дека ќе работи со власта во Јемен со цел да се победат силите на Ал Каеда на Арапскиот полуостров.
XS
SM
MD
LG