Достапни линкови

logo-print

Грчки банки ќе добијат пари за докапитализација


Четирите најголеми грчки комерцијални банки до петок ќе добијат 18 милијарди евра средства за докапитализација, јавуваат медиумите повикувајки се на изјави на неименувани банкари. Парите би требало да стигнат во форма на обврзници од Европскиот фонд за финансиска стабилност. Средствата се потребни за докапитализација на „Алфа банк“, на Националната банка на Грција, на „ЕФГ Еуробанк“ и на „Пиреус банк“. Европската централна банка минатата недела го прекина финансирањето на некои грчки банки поради ниско ниво на капитал.
XS
SM
MD
LG