Достапни линкови

logo-print

Предложени повисоки казни за протестирање во Русија


Руските пратеници ќе гласаат за предлог закон со кој се предвидува зголемување на казните за учесниците на непријавени протести. Износот на предложените казни достигнува 48,000 американски долари по учесник. Опозицијата реагира против предлогот, поради тоа што може да ги загрози новните протести против претседателот Владимир Путин. Неколкумина противници на предлог-законот беа приведени за време на протест пред Думата.
XS
SM
MD
LG