Достапни линкови

logo-print

Американскиот Сенат одобри нови санкции за Иран


Американскиот Сенат одобри пакет на нови економски санкции наменети за нафтениот сектор на Иран. Санкциите се наменети за Техеран да почне да се откажува од договорите со моќните државни нафтени компании. Западот се сомнева дека Иран работи на создавање на нуклеарна бомба, па затоа воведува санкции кон Техеран. Иран ги негира таквите тврдења. Претставничкиот дом веќе изгласа своја верзија на предлог-законот за санкции и сега останува со Сенатот да го усогласат законодавството.
XS
SM
MD
LG