Достапни линкови

logo-print

Амано имал корисни разговори во Иран


Иранската државна телевизија ја пренесува изјавата на шефот на нуклеарната организација на Обединетите нации Јукија Амано, кој рекол дека имал „интензивни и многу корисни“ разговори во Техеран со иранските власти. Амано, кој е директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, е во посета на Иран со цел да обезбеди дозвола за инспекција на локациите каде се развива нуклеарната програма на исламската република, за која постојат сомненија дека може да произведе оружје. Медиумите јавуваат дека Амано разговарал со шефот на нуклеарната програма на официјален Техеран Ферејдоун Абаси Давани. Посетата на Амано се случува пред следната рунда разговори меѓу Иран и претставници на шесте светски сили, која ќе се одржи во среда во Багдад.
XS
SM
MD
LG