Достапни линкови

logo-print

Пикраменос се сретна со лидерите на грчките партии


Грчкиот службен премиер Панајотис Пикраменос денеска ги почна разговорите со партиските лидери пред самитот на Европската унија, што неделава треба да се одржи на тема изнаоѓање начини за економски раст во Европа. Адонис Самарас, лидерот на конзервативната Нова демократија изрази надеж дека еврозоната наскоро ќе ја поддржи идејата за обврзници и покрај отпорот на Германија.„За да добиеме, треба да останеме во еврозоната и да ги примениме мерките кои ќе ни овозможат брз раст на економијата и ќе помогнат на грчкото општество“ рече Самарас. Лидерот на ПАСОК Евангелос Венизелос изјави дека Пикераменос треба да ги убеди европските партнери да и дадат средства на Грција. Лидерот на Независни Грци Панос Каменос повтори дека треба да биде анулиран меморандумот за економии, потпишан од меѓународните кредитори.
XS
SM
MD
LG