Достапни линкови

logo-print

Четиринаесетмина затвореници обесени во Иран


Четиринаесетмина биле обесени во Иран откако биле прогласени за виновни за тргување со дрога. Обвинителството во Техеран испрати соопштение во кое се наведуваат само иницијалите на осудените. Лани во Иран биле егзекуирани намјмалку 360 лица, од кои повеќето за тргување со дрога, проценуваат од меѓународната „Амнести Интернешнл“. Официјален Tехеран ја смета смртната казна за неопходна со цел одржување на јавниот ред и мир во земјата.
XS
SM
MD
LG