Достапни линкови

logo-print

Назначен нов премиер на Чеченија


Магомед Даудов

Магомед Даудов

Рамзан Кадиров, лидерот на рускиот регион Чеченија денеска назначи новп ремиер. Парламентот ја одобри кандидатурата на Магомед Даудов за нов премиер и шеф на претседателската администрација. Минатата недела Кадиров ја распушти владата во Чеченија поради, како што рече, „нови предизвици во републиката“. Лидерот најави и структурни реформи во владеачките структури.
XS
SM
MD
LG