Достапни линкови

logo-print

Путин го промовираше новиот владин состав


Клучните претставници на новиот руски владен состав

Клучните претставници на новиот руски владен состав

Рускиот претседател Владимир Путин го промовираше новиот владин состав во кој доминираат негови сојузници. Вицепремиерот Игор Шувалов останува на функцијата и ќе биде одговорен за руските економски прашања. Нема промени и на челните позиции во министерството за финансии, како и министерствата за одбрана и надворешни работи. Поранешниот претседател Димитриј Медведев ја превзема премиерската функција. Путин го започна третиот претседателски мандат на 7 мај. Протести во знак на незадоволство од изборните резултати се организираа во повеќе градови во земјата.
XS
SM
MD
LG