Достапни линкови

logo-print

Амано се сретна со властите во Техеран


Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукиа Амано се сретна со претставници на иранскиот државен врв денеска во Техеран. Директорот разговарал со првиот човек на иранската нуклеарна организација Ферејдоун Абаси Давани. Се очекува Амано да се сретне и со иранскиот преговарач за нуклеарната програма Саед Џалили и министерот за надворешни работи Али Акбар Салехи. Меѓународната агенција, која е дел од Обединетите нации, сака да изврши контрола со цел да се утврди дали иранската нуклеарна програма се користи за производство на оружје. Посетата на Амано се случува пред следната рунда разговори меѓу Иран и претставници на шесте светски сили, која ќе се одржи во среда во Багдад.
XS
SM
MD
LG