Достапни линкови

logo-print

Бомбаш самоубиец уби 50 луѓе во Сана


Најмалку 40 луѓе загинале при напад на бомбаш самоубиец врз јеменски војници кои вежбале за парада во главниот град Сана. Експлозијата ја предизвикал маж облечен во војничка униформа, за кого се верува дека бил поврзан со Ал Каеда. На вежбата биле присутни и јеменскиот министер за одбрана и началникот на генералштабот, но тие не биле повредени. За утре во Јемен беше планирана прослава на 22 годишнината од обединувањето на јужен и северен Јемен.
XS
SM
MD
LG