Достапни линкови

logo-print

Израел го одбележува крајот на шестдневната војна


Израелските министри одржаа вонредна владина седница со цел одбележување на денот кога Израел го освои Арапскиот источен сектор пред 45 години по шестдневната војна. Во соопштение од кабинетот на премиерот Бењамин Нетанјаху се вели дека владата одлучила да издвои 91 милиони американски долари со цел изградба на туристичка инфраструктира во Ерусалим во следниве шест години. Формални церемонии и забави се одржуваа во текот на целиот ден со цел одбележување на „повторно комплетирање“ на градот по војната во 1967 година.
XS
SM
MD
LG