Достапни линкови

logo-print

Деветнаесетмина настрадани во поплави во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека најмалку 19 лица настрадале, додека педесетмина се водат за исчезнати во поплавите кои го зафатија северниот дел на земјата. Илјадници луѓе останале без домови во провинцијата Сари Пул и се згрижени во џамии и училишта. Поплавите се резултат на интензивните врнежи и топењето на снегот од најстудената зима во земјата во последниве петнаесет години.
XS
SM
MD
LG