Достапни линкови

logo-print

Кинескиот активист Чен заминува за САД


Чен Гуангченг

Чен Гуангченг

Слепиот кинески активист за човекови права Чен Гуангченг изјавил дека се наоѓал на аеродромот во Пекинг каде што чекал лет за Соединетите држави, јавуваат новинските агенции. Стејт департментот потврди дека биле подготвени визите за него и неговото семејство. Чен е поканет да студира на Универзитетот во Њујорк. Тој во изминативе две недели беше во една болница во Пекинг откако претходно се засолни во американската амбасада откако избегал од домашен притвор. Овој случај предизвика дипломатски искри меѓу двете земји и тоа за време на посетата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон на Кина.
XS
SM
MD
LG