Достапни линкови

logo-print

За денеска најавен прв приватен лет во Вселената


Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица

Една приватна компанија е пред историски чекор со денешното најавено лансирање на капсула со опрема за Меѓународната вселенска станица. Корпорацијата за истражување на вселенски технологии, позната под името Спејс Икс се надева дека ќе му се приклучи на краткиот список на земјите кои партиципираат во Меѓународната вселенска станица. Американската агенција НАСА оцени дека станува збор за исклучително важна мисија. До сега, само вселенските агенции на САД, Русија, Јапонија и ЕУ биле во можност да испратат бродови на Вселенската станица.
XS
SM
MD
LG