Достапни линкови

logo-print

ЕУ лидерите се за останување на Грција во еврозоната


Херман ван Ромпуј

Херман ван Ромпуј

Лидерите на Европската унија кои учествуваат на самитот на Г8 во Кемп Дејвид ја повторија нивната заложба Грција да остане во еврозоната. Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј изјави дека Европа и натаму ќе се држи до плановите за заедничката валута во чии рамки е и Грција. Економската криза во Грција прерасна во политичка откако партиите кои се противат на условите за да се добие спасувачкиот пакет од 130 милијарди евра постигнаа успех на парламентарните избори на 6 мај. По неуспехот да се формира влада, за 17 овој месец се закажани нови избори.
XS
SM
MD
LG