Достапни линкови

logo-print

Акциите на Фејсбук ја задржаа почетната вредност


Акциите на Фејсбук го завршија првиот ден од тргувањето на скоро истата почетна вредност. На крајот од берзанскиот ден во Њујорк тие имаа вредност од 38.23 долари или 23 центи повеќе од почетната проценка. Тоа значи дека Фејсбук вреди над 105 милијарди долари. Аналитичарите велат дека тоа е малку разочарувачки, бидејќи се очекуваше акциите на Фејсбук да забележат поголема вредност. Некои се сомневаат како Фејсбук ќе го собере приходот од повеќе од 900 милиони корисници.
XS
SM
MD
LG