Достапни линкови

logo-print

Ќерката на Тимошенко побара помош од Конгесот на САД


Ќерката на затворената поранешна украинска премиерка Јулија Тимошенко ги повика САД да продолжат со притисокот врз украинските власти за да ха ослободат нејзината мајка и другите политички затвореници.
Таа на видео конференција од Киев со Комитетот за безбедност и соработка со Европа на американскиот Конгрес порача дека и натаму е загрижена за здравјето на мајка и. Јулија Тимошенко е во болница на третман од долготрајни проблеми со грбот.
Осудена е на 7 години затвор поради наводни злоупотреби при договор за испорака на гас што го потпишала со Русија. Тимошенко негира какви било злоупотреби.
XS
SM
MD
LG